Bisiklet

55. Cumhuriyet Bisiklet Turu Tarihi ve etapları belli oldu.

Tur evet biz kısaca Tur diyoruz. 55. Cumhurbaşkanlığı bisiklet turu, 16 Nisan 21 Nisan tarihleri arasında yapılacak. Yani tarihi biraz öne alındı. Hatta baya bi öne alındı. Sezonun başlangıcında bir yarış oldu. Çok da güzel oldu. Eskiden de böyleydi zaten. En verimli tarihlerden biri. Neden diyeceksiniz. Diğer takımlar için tam bir antrenman niteliğinde olacak. Çünkü Ekimde olduğu zaman takımlar yarışlarını bitirmiş oluyordu,  dünya şampiyonası bitmiş oluyordu. Buraya gelecek olan yıldız isimler  gelmiyordu genelde ama bu sefer antrenman için, güzel de bir antrenman için Türkiye’yi tercih edebilirler. 3 hafta sonra GIRO var. İtalya turu biliyorsunuz. Onun öncesinde bence çok güzel bir antrenman olur burası.

Rota seçimine gelirsek. Tamamen Marmara bölgesinde geçecek olan bu turda bu sefer Köprülerden geçiş ve güneyin güzellikleri yok. Lojistik ve konaklama açısından daha uygun maliyetler ve sporcuların yorulmaması açısından düşünülmüş olsa gerek. Şimdi gelelim etaplara.

 

Etap 1. İSTANBUL – TEKİRDAĞ 165km (16 Nisan 2019)
https://ridewithgps.com/routes/28917541

 

Toplamda 165km olarak belirtilen bu parkuru ridewithgps e attığımda 150km olarak çıktı. Ya ben bir yerde gözden birşey kaçırdım yada bilmediğimiz bir 15km var. Etap yaklaşık 1600mt tırmanışlı bir etap. Pro bisikletçiler düşünülürse düz bir etap. İstanbul Sultan Ahmet ten start verilip çorlu üzerinden Tekirdağda son bulacak.Etap 2. TEKİRDAĞ – ECEABAT 180km (17 Nisan)

https://ridewithgps.com/routes/28917738

2. Gün Turun en tırmanışlı ve zevkli etaplarından. Tekirdağdan start alacak bisikletçiler önce uçmak dereye doğru o harika yolu tırmanacaklar. Ve süper inişten sonra bu sefer şarköye doğru tırmanış başlayacak. Buraların manzaraları harika. Zaten normalde de buralarda yamaç paraşütü yapılır. Benimde 44. Vlogumda tırmandıgım bu uçmak dere rotasını izleyebilirsiniz. Ve tırmanışlar burada bitmiyor. Bu etabın sonu da Conkbayırının Zirvesinde bitiyor. Bu tırmanışında tamamını buradan izleyebilirsiniz.


ETAP 3. ÇANAKKALE – EDREMİT 155KM (18 NİSAN)
https://ridewithgps.com/routes/28917762

 

3. Etap yine düz bir etap. Toplamda 1500mt tırmanış 155km lik  bu etapta son 60km dümdüz.

 


4. ETAP BALIKESİR-BURSA 185KM (19 NİSAN)

https://ridewithgps.com/routes/28918031

 

Bu sefer takımlar ilk tarnsferlerini yapmış olacaklar. Edremitten balıkesire gelecek bisikletçiler buradan start alacak ve önce Bandırmaya doğru sonra da karaca bey üzerinden Bursaya gelecekler. Evet bende Bursayı duyunca Uludağa tırmanış olur gibi düşünmüştüm ama malesef bu turda yok. Bu etap da toplam 1200mt tırmanışlı düz bir etap

 

 

 


5.ETAP BURSA – KARTEPE 170KM(20 NİSAN)

https://ridewithgps.com/routes/28918121

 

Ve TUR un en keyifli etaplarından olan Bursa Kartepe etabı. 170km lik bu etabın ilk 150km si dümdüz. Son 20 km de de Kartepe Zirvesine tırmanış başlıyor. İşte burada gerçek tırmanışçılar öne çıkacaktır.


6. ETAP SAKARYA – İSTANBUL 165KM (21 NİSAN 2019)
https://ridewithgps.com/routes/28918205

 

Ve son etap. Final etabı. Turun seyirci açısından en kalabalık etabı olacaktır. Sakaryadan start alacak bisikletçiler finişi bağdat caddesini geçerek Göztepede yapacaklar. Bu gerçek bir şölen olacaktır.

 

Takımlar henüz belirlenmedi. onlar belirlenince de ayrıca onları inceleriz.

Vlogda da ayrıntılı olarak incelemeleri izleyebilirsiniz.

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top
X