Koşu

Koşuya başlıyor isen ve birazda kilon varsa bu öneriler senin için

Spora yeni başlıyorsunuz ve birazda kilonuz var. Birkaç önemli noktaya dikkatinizi çekmek istiyorum.

Uygun ekipman kullanın

Koşu için çok pahalı ekipmanlara ihtiyacın yok. Bunu biliyorsun. Ama size ve amacınıza uygun ekipmanlarla koşmanız büyük sorunlar yaratabilir. Bunlardan en önemlisi de sakatlıktır. Eğer koşuya uygun olmayan bir ayakkabı kollanıyorsan, koşmaman daha iyidir. Yine aynı şekilde kullandığın t-shirt pamuklu ise  terini vücudunuzdan uzaklaştıramadığı ve erken kurumadığı için  hasta edebilir.

Kalp ritminizi kontrol edin.

Nabzınızı sürekli kontrol ederek bu işlemi yapabilirsin. Eğer nefes nefese kalıyorsan ve rahatsız hissediyorsan yavaşla. Sen antrenman yaptıkça nabız sayında bu oranda azalmaya başlayacak ve daha düşün nabızda antrenmanlarına devam edeceksin. Buda sizin daha geç yorulmanızı sağlayacak. Ama bunun için yavaş başlayıp, vücudunuzu buna alıştırmalısın.

Nabzını antrenman sırasında ölçebileceğiniz bir sürü bilgisayar ve saat var. Yakında bunlarla ilgili bir inceleme yayınlayacağım.

Dinlenin

Toparlanma (Recovery) düzgün antrenman yapabilmenin en önemli noktasıdır. Eğer vücudunuza dinlenmek için zaman tanımazasn  gelişemezsinde. Kaslarınız siz dinlendiğiniz zamanlarda gelişir. Bunu unutmayın.

Motivasyon

Hiçbir zaman motivasyonunu kaybetme. Çok kısa sürede sonuç almayı da bekleme. O kilolar 2 haftada gelmedi. Onun için 2 haftada da gitmeyecek.

En güzel motivasyon benimde yaptığım gibi sosyal medyayı kullanmak. Antrenmanlarınızı arkadaşlarınızla paylaşın. Onlardan gelen “like”ar ve yorumlar sizi bir sonraki anrenmana daha keyifli çıkmanızı sağlar.  Benim instagram hesabıma göz atabilirsin. Takip de et ki benim antrenmanlarımdan sende gaza gel 🙂

Yavaş Başlayın

Kimse sizden 1 ayda 5k koşmanızı beklemiyor. Ama bu uzun vadede hedefiniz olabilir. Bu hedefe  ulaşmak için önce küçük küçük hedefler koyun. Benim önerim koşularınızı mesafeye değil zamana göre yapın. Yani 3k koşacağım yerine her sabah 30 dakika koşacağım daha mantıklı bir antrenman tarzıdır.  Bunun 2 dakikası yürüyüp 3 dakikası koşma setleri ile de başlayabilirsiniz.

Ama ne olursa olsun dışarı çıkın. Hareket edin. Asla durmayın.

 

To Top
X