Koşu

Koşu’da düzenli antrenman programına başlamak

Arkadaşlarınızdan koşunun ne kadar faydalı olduğunu duydunuz ve koşuya başladınız. Bir süredir koşuyorsunuz ve artık antrenmanlarınıza daha çok asılmayı planlıyorsunuz. Ama nereden başlayacaksınız bilemiyorsunuz. Öncelikle kendinize sormalısınız. Ciddi bir antrenman programını karşılayacak fiziksel kondisyonum var mı? Yoksa arada bir keyif için koşan ve bundan zevk alan biri olarak kalmak daha mı doğru?

Antrenmanlara başlamadan önce ilk olarak doktorunuza başvurup, bu tür bir çalışma için fiziksel bir engeliniz var mı onu öğrenin. Sağlığınız ile ilgili soru işaretleri taşıyorsanız bunları kesinlikle ihmal etmeyin. Unutmayın, koşuyu da sağlıklı yaşam için yapıyoruz.

Bir diğer nokta da bu tür bir antrenman programı için gerekli zamanınız var mı?

Tüm bunlar bir kenara iş yaşantınız ve aile sorumluluklarınızı hesaba katmalı ve yaşamınızdaki dengeyi korumalısınız. Yoğun bir iş temposundan zaman ayırıp antrenman yapmak da mümkündür. Ben Ironman antrenmanlarına başladığım zaman sabah 5:00 da kalkıp antrenmanlarımı yapıp ondan sonra işe gidiyordum. Bunun için düzenli bir yaşama geçmek şart.

Buraya kadar okuyup vazgeçmediyseniz ve hala koşmak istiyorsanız şimdi hedefleri belirlemenin zamanı geldi. Ne için ve neden antrenman yapmak istiyorsunuz. Koşu sırasında yaptığınız mesafeyi arttırmak mı istiyorsunuz, yoksa daha hızlı koşmak mı istiyorsunuz?

Bunu belirleyici en güzel nokta koşu yarışlarıdır. Günümüzde bir çok belediye ve özel firma koşu yarışları düzenliyor.(Aşağıda bunların çoğunun toplandığı bir takvim linki mevcuttur) Bunlardan birini seçip o mesafeye için hedeflediğiniz zamanı aralığını belirlemelisiniz.

İLGİLİ KONU: 2016 Koşu takvimi 

Koşu yarışında sadece bitirmeyi veya dereceye girmeyi hedefleyebilirsiniz.. Her iki durumda da vücudunuzu belli bir disiplinle şekle sokmakantrenmanlarınızı daha verimli ve daha zevkli hale getirecektir. Fakat her şey bir gecede değişmeyecektir. Bunun için hedeflerinizi gerçekçi belirleyip o hedefler doğrultusunda çalışmalara başlamalısınız.

İşe antrenman sonunda ne elde etmek istediğinizi yazarak başlayabilirsiniz. Bu sayede varmak istediğiniz noktayı belirlemiş ve zorlayıcı çalışma sürecinde dikkatinizin dağılmasına izin vermemiş olursunuz.

Hedefinizde bir yarışı kazanmak istiyor ya da 10 kilometrelik bir mesafeyi, yarı maratonu hatta belki de maratonu daha iyi derece ile  koşmayı planlıyor olabilirsiniz. Her durumda da uzun vadeli bir çalışma programı sizin lehinize olacaktır.

Amaç ve hedeflerinizi belirleyerek elde etmek istediğiniz şeye odaklanabilir ve motivasyonunuzu üst düzeyde tutabilirsiniz. Antrenmanlar yorucu geçecektir. Çoğu zaman neden böyle bir şey yapıyorum diye kendinize soracaksınız. Ama amacınıza ulaştığınız zamanki mutluluk sandığınızdan çok daha fazla olacaktır.
İLGİLİ KONU: İlk Maratonum.. Runatolia 2015
İLGİLİ KONU: Cinci Hoca’dan Ironman’e uzanan yol…

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top
X