Dalış

Dalışa nasıl başlanır?

Hiç uzaya çıkmak istediniz mi?

Nefesinizin yettiği kadar dalmışsınızdır. Gözleriniz yanmasın diye deniz gözlüğü de kullandıysanız daha çok dalmak istemişsinizdir. Hele daldığınız yerde çeşitli canlılar varsa hepsine hayranlıkla bakmışsınızdır.

Belki nefesinizi tutup dalmaktan korkuyorsunuzdur, nelerle karşılaşacağınızı bilmiyor olmak sizi ürkütüyor olabilir.

Belki de ne kadar nefes tutarak dalabilsekte,  dibi görünen yerleri tercih ediyorsunuz, dibini görmediğiniz açık denizler sizi ürkütüyor olabilir.

scuba_01Hem hayranlıkla baktığınız dünyada daha fazla kalabileceğiniz hem de korkularınızın üstüne gidip aslında su altında sizi tedirgin edecek hiç bir şey olmadığını görebileceğiniz bir deneyim sunuyor size tüplü dalış.

Su altı, sizlere uzaya çıkmış hissini yaratıyor. NASA, yetiştirdiği astronotlarına uzay efekti yaratabilmek için su altını kullanıyor. İsterseniz sizde uzaya çıkmadan yer çekimsiz ortamda bulunabilirsiniz.

Teorik ve Pratik eğitimlerle sizde bu dünyaya adım atabilirsiniz.

Derseniz ki ben korkuyorum, nasıl olacak bu iş? Ben yapabilir miyim? Ya yapamazsam? İnsanlar ayıplar mı beni?

Arkadaş, tek gerekli olan yüzme biliyor olmanız. Yüzme bilme derken su üstünde durmanız yeterli, hiç kimseden profesyonelce yüzme bilinmesi istenmiyor.

Tabii yapabilirsiniz, hiç kimse sizden hemen uyum sağlamanızı beklemiyor. İlk defa ekipmanı deniyorsunuz ve insan yapısına ters gelen bir yerde bulunmaya çalışıyoruz, anadan dogma o ekipmanları kullanmayı tabii ki de hiç kimse beceremiyor.

İçiniz rahat olsun dalışta bir kural vardır, kimse kimseyi ayıplayamaz.

Tüplü dalış yapmak istiyorsanız ve nerede yapacağınızı bilmiyorsanız, Türkiye Su altı Sporları Federasyonu yani tssf.gov.tr sitesine girip Eğitim Merkezlerinde Dalış/Cankurtaran Merkezlerine tıklıyorsunuz. Size en yakın federasyona bağlı resmi dalış merkezini bulup sizde bizim dünyamıza katılmak için ilk adımı atıyorsunuz.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top
X