Koşu

Antrenman aralarında Uyku, Beslenme ve sıvı alımı

Bu tür antrenmanlar yaparken en önem vermeniz gereken şeylerden biri dinlenmedir. Bu konuda dikkatli davranmazsanız aşırı yorulmanıza yol açacaktır. Dolayısı ile antrenman ve koşu sırasında performansınız düşecektir. Dinlenme antrenmanın kendisi kadar önemlidir. Kondisyonunuz geliştikçe daha uzun süreli antrenmanlar yapabilmeniz yeterince dinlenmenizle ilgilidir.

Planlı bir şekilde dinlenin
Uyku düzeninize bağlı kalmalısınız. Hafta sonları dahil hemen hemen her gün aynı saatte uyuyup uyanmaya ve en az 8 saat uyumaya dikkat ediniz. Bu programın dışına çıktığınızda uykusuzluk çekmeye başlarsınız. Hafta sonları eksik saatleri telafi etmek için fazladan uyumaya isterseniz de bu sefer uyku döngünüz değişecektir ve Pazartesi sabahı erken kalamayacaksınızdır.

Antrenman
Günlük yapacağınız antrenmanlar düzenli uyumanıza yardımcı olacaktır; ancak dikkat edilmesi gereken bir konu da uykudan hemen önce yapılacak spordur. Bu uykuya dalmayı güçleştirir. Spordan gerektiği şekilde faydalanabilmek ve uykunuzu etkilememek için egzersizinizi en az yatmadan 5*6 saat önce yapmalısınız

Kafein, Nikotin ve Alkol
Bu tür uyarıcıları yatmaya yakın kullanmaktan kaçının. Kafeinin kahvede, çikolatada, meşrubatlar da, bitki çayları hariç tüm çay çeşitlerinde, diyet ilaçlarında ve ağrı kesicilerde bulunduğunu unutmayın.

Sigara kullanıyorsanız yatmadan önce içmemeye çalışın; nikotin doğrudan uyku merkezlerine yöneleceğinden kalitesiz uykuya yol açacaktır.
Alkol uykuya dalmanızı kolaylaştırabilir. Ancak yatmadan önceki son bir saatte tüketilen yüksek miktarda alkol derin uykuya ve Rem uyku sürecine(vücudunuzun yenilenmesine ve enerji toplamasına yardımcı olan sürece) geçmenize engel olacak, dinlenme sürenizi hafif uyku ile sınırlayacaktır.

Uyku ve dinlenme
Yatmadan önce gevşemek in iyi seçenektir. Okumak, müzik dinlemek, sevişmek ya da sıcak bir banyo yapmak uykuya dalmanızı kolaylaştırır. Eğer uykuya dalmakta zorluk çekiyorsanız yatakta yatıp beklemeyin. Gevşeyin ve uykunuz gelene kadar yukarıdaki önerileri deneyin.
Oda sıcaklıgıda önemlidir. İdeal olan 18-19 derece ve nem oranı %65 olan full karanlık ve sessiz bir oda da uyumaktır.

running-and-water_0Beslenme ve sıvı tüketimi
Sıkı antrenman yaptık, dinlenmemiz de düzenli. Geriye sağlıklı besin almak geliyor. Antrenmanlarımız için gerekli enerji dengesini sağlayabilmek, antrenman sonrasında toparlanmanızı sağlayacak olan protein, vitamin ve mineralleri temin etmelisiniz. Yeterince Karbonhidrat, protein,yağ ve vitamin almadığınızda spor sırasında çabuk yorulursunuz. Spordan sonra da uzun süre kendinize gelemezsiniz. Hatta bu durum baş dönmelerine ve sakatlıklara yol açabilir. Ayrıca yeterince sıvı tüketmekte o kadar önem taşır. Sıvı dengesindeki %1 lik düşüş bile performansınızı önemli ölçüde etkiler. Bu nedenle mümkün olduğunca sıvı tüketmelisiniz.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top
X