Kahvaltı

Mantarlı&Biberli Omlet

Vücudumuz uyurken bile çalışmaya devam eder. Akşam yemeği ile kahvaltı arasında yaklaşık 12 saatlik bir süre vardır. Bu süre içinde vücut, besin ögelerinin tümünü kullanır. Sabah kahvaltı yapılmazsa beyinde yeterince enerji oluşmaz. Bu durumda yorgunluk, baş ağrısı, dikkat ve algılama azlığı gibi sıkıntılar yaşanır.

Kahvaltının önemine daha sonra geniş bir şekilde değineceğim. Şimdi gelelim konumuza. Asladurma sayfalarında sağlıklı yemek tariflerini de bulacaksınız. Çünkü sporcu dediğin, spor yaptığı kadar yediklerine de dikkat etmelidir. Bugünkü tarifimiz çok kolay.

Malzemelerimiz

1 Tam Yumurta (Sarısı ile beraber)
2 Yumurta Beyazı
4 Büyük Mantar
1 Yeşil Biber
Yarım Kırmızı Biber
Yarım Çaybardağı Zeytin Yağı
Bir tutam rendelenmiş light kaşar peyniri
Tuz & Karabiber

mantarli_yumurta_1

Biberleri Jülyen biçimde, mantarları da büyük büyük kesiyoruz.
Yumurtalarımızı da 1 tam yumurta, 1 yumurtanında sadece beyazı olacak şekilde, tuzunu ve karabiberini koyarak bir kapta çırpıyoruz.

Bu sırada tavanın altını yakıp yarım çay bardağı kadar zeytin yağını ısıtıyoruz.
Öncelikle biberleri tavaya ekliyoruz ve 3-4 dakika soteliyoruz. Daha sonra mantarlarımızı da ekliyoruz. Hafif hafif karıştırarak mantarlar suyunu çekene kadar(yaklaşık 10 dakika) soteliyoruz.
Daha sonra pişen malzemelerimizi ayrı bir tabağa alıyoruz. İsterseniz yumurtayı direk bunların üstüne de dökebilirsiniz ama öbür türlü yaparsanız görüntüsü de daha güzel olur.

Yumurtalarımızı yine aynı tavaya hiç yağ eklemeden döküyoruz ve biraz pişiriyoruz. Ve üzerine hazırlamış olduğumuz mantar ve biber karışımını ekliyoruz. Son olarak da üzerine kaşar peynirini gezdiriyoruz. Tavamıza uygun bir kapakla kaparım 2-3 dakika daha bekliyoruz.
mantarli_yumurta_3

Ve omletimiz pişti.. Afiyet olsun.

Asladurma’yı aşağıdaki sosyal medya hesaplarından da takip etmeyi unutmayınız.

YOUTUBE: http://bit.ly/Asladurmayoutubetakip
FACEBOOK: http://www.facebook.com/asladurma.neverstop
INSTAGRAM: http://instagram.com/asladurma
TWITTER: http://www.twitter.com/asla_durma

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top
X