Koşu

İlk kez Ironman koşacaklara tavsiyeler

 

Sevdiğimiz bir abimiz olan Melih Işıkçı‘nın tavsiyelerini paylaşmak istedim.

BİR TRİATLON VEYA IRONMAN MÜSABAKASINDA İLK KEZ YARIŞACAKLARA;
25 Ekimde yapılacak Gloria Ironman’a Türkiyeden 350- 400 arası (belki daha fazla) yarışmacı katılıyor. Türkiye’de yapılan Triatlon müsabakalarında yaş guruplarında en fazla İstanbul Triatlon’unda 200 rakamına ulaşıldığı düşünüldüğünde Gloria Ironman’a Türkiye’den başvuran katılımcılarının yarısı hayatlarında ilk kez Triatlon ile karşılaşacaklar ve ilk kez bu yarışı tadacaklar.

Çılgın Türkler bu olsa gerek

Haddim olmayarak ve aklıma geldiği kadar, bir kaç tecrübemi paylaşmak istedim. Eksik olabilir. İdare edin.

Bu yarışa katılma cesareti gösterdiğinize göre antrenmanlı olsanız bile, amacınız yarışı salimen bitirmek olsun. Kendinizi çok kasmayın ve enerjinizi paylaştırın. Örnek; Bisiklette çok enerji harcarsanız, koşuda zorlanırsınız. Varsın geç olsun, güç olmasın. Unutmayın amacınız salimen bitirmek.
1. İmkanınız varsa yarışma merkezine 2 gün önce gidin. Isıya, ortama, basınç farkına alışmaya çalışın. Havaya girin.

2.Uzun mesafeli yarışlarda parkur bilgisi çok önemlidir. Fırsatınız ve imkanınız varsa arabayla veya organizasyon tarafından sağlanıyorsa özellikle bisiklet parkurunu iyi tahlil edin.

3. Yapılacak teknik toplantıyı can kulağıyla dinleyin. Soru Sormayın, dikkatinizi dağıtmayın. Varsa sorularınızı not edin ve en sonda sorun.

4. Yarışma malzemeleriniz için bir liste yapın. Çok önceden planlayın.

5.Yeni kullanacağınız bir malzeme varsa mutlaka önceden deneyin. Koşu ayakkabısını hızlı giymeniz için bağlarını söküp, lastik takın. Evde denemesini yapın.

3.Yüzme gözlüğünüzü iyi seçin. Buğulanmasını önleyici tedbir alın.

4. Değişim alanının yeri konusunda bilgi eksikliğim olduğu için sizi yanıltmak istemem. Bildiğim 2 değişim alanı olduğu… Yani, yüzme parkurundan çıktıktan sonra bisikleti aldığınız yer ile bisiklet parkuru bittikten sonra bisikleti bırakacağınız yer farklı olacağıdır.

5. Bisikleti organizasyon ekibine teslim ettiğinizde yanına bırakacağınız malzemeler;

a.Bisiklet ( ayna ve arka dişlileri kendi gücünüze göre ayarlayın) ,
b.Bisiklet suluğunu doldurun, ( yarışma öncesi de müsaade edebilirler)
c.Kullanıyorsanız bisiklet ayakkabısı,
d.Bisiklet saatini sıfırlayın,
e.Kask, gözlük, eldiven.
f. Çorap giymenizde fayda var. (ıslak ayağa çorap giymek zordur ve vakit kaybettirir. Bu kadar uzun bir yarışta çok kayıp sayılmaz. Ayaklarınıza iyi bakın. Daha çok yol koşacaklar.)
g.Trisuit ile koşmayacaksanız, bisiklet tayt’ı ve bisiklet forması koyabilirsiniz.
h.Beslenmenizi en iyi bisiklet üzerinde yapabildiğinizden ek besinleri bisiklete elektrik bandı ile yapıştırın.
ı.Yanınıza en az 2 tane iç lastik, Hava tüpü veya pompa, lastik sökme aparatı alın. (Daha önce hiç yapmadıysanız lastik değiştirme eğitimi yapın) Eğer lastiğiniz patlar da yarış dışı kalırsanız çok ağlarsınız.
ı.Bisikleti ve malzemelerinizi nereye astığınızı kolay tespit edecek bir kerteriz bulun. (bayrak, direk vb.) Yüzmeden çıkınca aranmayın.

6. Koşu malzemeleri başka bir torba içinde muhtemelen 2 nci değişim alanında (T 2) de olur.

Yarışma günü, Kahvaltınız çok iyi yapın. Kaliteli beslenin. Bu konuda öneride bulunmayacağım. Her bünye farklıdır.

7. Sabah müsaade ederlerse son kontrollerini yapın. Mutlaka lastiğin havasına bakın. Akşam sağlam koyarsın, sabah patlar. Suları kontrol edin. Vites ayarlarını kontrol edin.

8. Dikkat yarış başlıyor. Gözlüğünü iyi temizle. Saatini ayarla. Yüzme etabında, çıkışta bir anda kalabalığın içinde bulursunuz kendinizi. Sakin olun. Tecrübeliler bırakın gitsinler. Yandaki yüzenin kolu, bacağı size çarpabilir. Olur, böyle şeyler. Dikkatli olun. Ama devam…

9. 4 veya 6 kulaçta bir kafanızı sudan çıkartıp gittiğiniz yöne bakın. Havuz gibi değildir. Yanlış yöne gidersiniz. Başkaları yanlış yöne gidebilirler. Siz kendi işiniz bakın. Şamandıra dönüşlerinde sıkışma olur. Panik yapmayın.

10.Yüzme etabının sonunda değişim alanına diri girin. Sudan çıktıktan sonra değişim alanına giderken gözlük ve bonenizi çıkartın. Elinizde koşun. Gözlük ve boneyi mutlaka sepete atın. Önce ayakkabıyı (bisiklet ayakkabısını) giyin. Sonra gözlük ve kask. Kaskın kilidini iyi takın. Hakem durdurur. Tüm malzemelerinizi alın. Sonra bisikleti alıp, bisikletle biniş çizgisine kadar koşun. Kural gereği çizgiden önce bisiklete binemezsiniz.

11. Bisiklet etabında draft olamadığından kendi gücünüzü iyi tahlil ederek 90 km yi planlayın. Bisiklet etabında gerekli kuralları teknik toplantıda detaylı anlatırlar. Ancak siz de biraz araştırırsanız kullanılan jargon hakkında bilgili olursunuz.

12. Bisiklet etabında susuz kalmamaya dikkat edin. Beslenmenizi planlayın. Başkası ile değil kendinizle yarışın. Mutlaka trafik kurallarına uyun. Bir süre sonra yorgunluktan düşünme yetisini kaybedebilirsin. Hava yağmurlu olabilir. Dikkatli ol. Amacımız sadece parkuru bitirmek. Filanca sürede değil. Abartmayın. Merak etmeyin, bu işe soyunduysanız zamanında bitirirsiniz.

13. Bisiklet etabı bitince iniş çizgisinde inin. İnmeden önce ayaklarınızın serbest olduğuna dikkat edin. O kadar kilometrenin ve yorgunluğun üzerine yere düşmeyin.

14. Koşuya geçişin nerede yapılacağı konusunda bilgim yok. Ancak koşu malzemelerinizi alınca acele etmeden “Önce kaskını çıkart.” Koşu ayakkabını giy” sonra ve malzemeni sepetin veya torbanın içine at. (Bisiklet taytı ile yarıştıysanız, o taytla koşamazsınız. Her tarafınız yanar. Torbanın içine koşu şortu koyun.) En son şapkanı giy (opsiyonel) ve koşuya başla. (Dikkat ters tarafa koşma.)

15. Koşunun ilk metrelerinde bacaklar biraz kasılır ama sonra açılır. Çok hızlı gitmeye kalkmayın. Sonra duvar olursunuz. Artık son etap kalmış. Keyfine vara vara koş. Varsa gıda ve sıvı al. Gerekirse bunun için “dur”. Ye, iç ve devam et. Benzin olmadan yol gidemezsiniz. Beyne giden oksijen miktarı az olduğundan koşuda her turda bir bilezik verirler ki tur hesabını kaçırmayasınız.

16. AMAN DİKKAT….Koşu sırasında “PENALTI TAHTASINA” bakmayı unutmayın. Orada numaran yazılıysa durmak zorundasınız. Hakem sizin sürenizi sayar ancak Hakem sizi uyarmak zorunda değildir. Orada durmazsanız diskalifiye olursunuz.

17. Finish de koca bir ÇIĞLIK at. Madalyanı al. Her şey bu madalya için. En büyük sensin. Bayramın olsun. Saatini durdur. Bol su iç. Ne varsa ye, sevincini paylaş. Arkadaşlarınla dedikodu yap.

18. Mutlaka esnetme yap. VÜCUDUNA ve BACAKLARINA saygı duy. Onları hafiflet.

19. Malzemelerini iyi topla. Çalınma olmaz, unutma olur.

20. Aramıza hoş geldin. Evine mutlu dön. 10 gün dinlen ve daha sonra seneye Triatlon müsabakalarına hazırlanmaya başla. Bu mereti bir kere koşmaya gör. Fena alışkanlık yapıyor. Maksat spor olsun, Triatlon bahane..

Hazırlayan : Melih Işıkçı

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top
X