Triatlon

İstanbul Triatlonu (Sprint)

 

Ve büyük gün geldi çattı… İlk maratondan sonra ilk triatlonumu koşamın zamanı geldi.

İstanbul Triatlonu Türkiye’de ki en çok katılımı olan triatlon. Federasyonun düzenlediği bu yarışlara girmek için Lisanslı triatlon sporcusu olmanız gerekmekte. Ben lisansımı İstanbul Triatlon Kulübünden çıkarttım. Sağ olsunlar çok yardımcı oldular.  Bu lisans için Sağlık raporu, 2 adet resim ve 20 tl yeterli. lisansı isterseniz bireysel olarak da çıkartabiliyorsunuz.

Yarış öncesi Brifing

Yarış çipleri ve numaralarını almak için bir gün önceden Dragos’da ki anlaşmalı otele gittik ve 17:00 gibi de tehnik toplantıya katıldım. Daha ilk yarışım olduğundan ufacık bir bilgi bile benim için önemliydi.yarım saat kadar süren toplantıda parkur tanıtıldı. Orada ki kalabalığı görünce biraz tedirgin oldum açıkçası. Bu kadar kişi beklemiyordum. Brifing den sonra zaman kaybetmeden eve döndüm, akşam yemeği olarak makarna yiyerek(Karbonidrat depolarını doldurmak lazım) daha sonrasında da  dinlenmeye başladım.

Yarış Günü

Sabah saat 6 civarı yarışın yapılacağı alana vardık. Tam 6 da değişim yapılacak yerdeki ayarlamaları yapmamız için orada olmamız gerekiyordu. Önce numaralarımı Kaskıma ve bisikletime yerleştirdim ve oradaki görevliler de 2 kol ve bacağıma numaramı çıkmayan kalem ile yazdılar. Daha sonra değişim bölgesine girdim. Buraya girerken hakemler bisikletimi  gerekli şartlara uyuyor mu diye kontrol ettiler. Aerobar ve cantlara baktılar.

DSC02189

Tüm hazırlıklarımı kısa sürede bitirdim ve yarış saatini beklemeye başladım.

saat 06:50 olduğunda bizi yüzmenin başlayacağı iskeleye doğru yönlendirdiler. Bir sürü sarı boneli insan civciv gibi gözüküyorduk… 🙂 Yaş gruplarına göre küçükten büyüğe yarışın startını verdiler.

DSC02312

Yüzme etabında, ilk triatlonum olduğu için dışarıda yer almayı seçtim. Hedefimde birinci olmak değil sadece bitirmek vardı. Ama bu seçim biraz pahalıya patladı. Yolumuda biraz şaşırmam la 750mt lik yüzme etabını 200mt daha fazla yüzerek 950mt olarak tamamladım. Ama buna rağmen orta sıralardaydım. Yüzme etabı bittiğinde direk değişim bölgesinde bisikletlere doğru koşmaya başladık.

DSC02447

Burada da bisiklet ayakkabım triatlona uygun olmadığından nerdeyse 1 dakika kaybettim. Ama sonunda bisiket üzerine çıkmıştım. ve etap başladı. Hiç korktuğum gibi olmadı. Çok sıkışıklıklar yaşamadım. Rahat bir etap oldu.

Ve koşu etabı. En sevdiğim bölüm. Bisikleti bırakıp koşu ayakkabılarını giydim ve koşmaya başladım. Ama hayatımda ilkdefa bunu yapıyordum ve ilk 10 saniye içinde baldırıma kramp girecekmiş gibi oldu. Daha sonrasında açılsa da baya bir korkuttu. Ve tempomu yakaldım. Gerçekten keyif alıyordum.

DSC02561

Ve sonunda bitiş çizgisi… Artık triatlet olmuştum. Sprint bir yarıştı.. 750metre yüzme, 20km Bisiklet ve 5km koşudan oluşuyordu ve çok rahat bitirdim.

Hedeflerim için çok olumlu tecrübeler kazandım . ve finisher madalyamı da boynuma asıtım. Darısı Ironman’e 🙂


DSC02598

 

[srizonfbalbum id=6]

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top
X