Dalış

Dalışı yıldızlandırmak

Tekrar yollardayım… Ama bu sefer değişik bir deneyim için. Yıllardır almak istediğim dalış eğitimini almak ve 1 yıldız dalgıç olarak dönmek istiyordum. Bunun için iyi bir araştırma yaptım ve Kadıköy Moda’da Puruva Dalış Merkezini buldum. Sahibi Selim bey ile telefonda görüştükten sonra bana uygun bir zamanda teorik eğitimi yapabileceğimizi konuştuk ve hafta sonu için anlaştık.  Öncesinde yaklaşın 5-6 saat süren bir teorik eğitim yaptık. Daha sonra pratik eğitim için 4-5 Nisan tarihlerinde ki pratik eğitime katılma kararı aldım.

Cumartesi sabahı Kadıköy evlendirme dairesinde buluştuktan sonra İbrice’ye doğru yol almaya başladık. Dağcılığa basladığım ilk günler geldi aklıma.

Yaklaşık 4-5 saat süren bir yolculuktan sonra İbrice koyunda ki dalış merkezine geldik. derhal üzerimize uygun ekipmanları bulduk ve dalışlara başladık. Hava şansımıza çok güzeldi.. Ama denizin bundan haberi yoktu. Gerçekten buz gibi bir suya girdik.

DSCN2222

İlk gun eğitim 2 dalıştan oluşuyordu. Suda nefes almayı öğrenme ve temel becerilerden oluşuyordu. Ama suda nefes alabilmek için öncelikle o buz gibi suya girmemiz gerekiyordu.  Su nisan başı olduğundan çok soğuktu ve  ilk dalışta donduk.

2. dalış  öncesinde güneş etkisini gösterdi ve baya düzgün hava vardi.  Deniz de sanki biraz daha ısınmıştı 2. dalışta sabah ki kadar üşümedik ve 2 dalış sonunda bütün temel becerileri yaptık.

vlcsnap-2015-04-11-00h31m53s196

Dalıştan  sonra malzemelerimizi temizleyip teslim ettik ve Otelimize doğru yola çıtık. Otel Keşan’daydı ve fazla bir beklentim yoktu. Ama odaya  girince beklentilerimin çok üstünde bir oda ile karşılaştım.

Süper bir oda super bir banyo. İlk iş küveti doldurdum ve 20 dakika sıcak suda yattım. 🙂 Resmen eğitimdeki soğuk suyun acısını çıkardım. Daha sonra yemeğe indim ve esas harika olan bölüme geldim.  Süper bir ege meyhanesi ile karşılaştım. Keşandan beklemedigim birşey daha.      Mukemmel mezeler mükemmel ara sıcaklar. Ahtapot harika.. Derken rakilar.. Muhabbet de çok eğlenceli. Tüm grup birbiri ile çok iyi kaynaştı. Ve gecenin sonunda herkes odalarına çekildi ve ertesi günkü dalış için dinlenmeye başladı.

vlcsnap-2015-04-11-00h36m19s692

Sabah 8 de herkes kahvaltıdaydı. Güzelce kahvaltımızı yaptık ve 2. gün dalışı için tekrar İbrice’ye gittik.

vlcsnap-2015-04-11-00h32m20s730

Sabah 18 metreye  inecektik. Bunun için hazırlıklarımızı yaptık.  Su hala çok soğuktu. Ama bugün daha hareketli olduğumuzdan çok fazla üşümedim. 18 metreye indik ve birbirimizi tebrik ettik.

vlcsnap-2015-04-11-00h37m35s897

Öğleden sonra da tüm ekip olarak tekrar 18 mt ye indik. Görüntü net değildi onun için sadece eğitimimizi tamamlamış oluk. Böylelikle CMAS 1 yıldız dalıcı oldum. Daha sonra toparlanıp İstanbul’a doğru yola çıktık…

[srizonfbalbum id=2]

Pruva dalış eğitim merkezindeki tüm eğitmenlere tek tek teşekkür ediyorum. Geçekten çok samimi davrandılar ve verdikleri eğitim gerçekten çok güzeldi. Eğer sizde eğitim almayı planlıyorsanız tavsiye ederim.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top
X