Koşu

İlk Maratonum.. Runatolia 2015

2015 yılına girerken yaşadığım bazı olaylardan dolayı  belli kararlar aldım. Bunların en başında sene sonunda ki Ironman yarışı vardı. Ama bunun için ciddi bir antreman programına başlamam gerekiyordu. Ve ocak ayı itibari ile kendime göre bir koşu programı çıkardım. Hemen hemen her sabah yağmur çamur demeden sabah 6:30 da kalkıp 1 saat koşmaya başladım.
10888832_10152587229466452_5175668523164588769_nİlk başlarda 8km koşuyordum. Sonra zamanla bir baktım 10km ye çıkmışım. Ve bu sırada da bazı hayallerimi de gerçekleştirme kararı aldım. Bunun başında da maraton bitirmek vardı. Bundan önce Avrasya maratonuna kaydolmuştum ama malesef hazırlanamadığımdan ve cumartesi günü çok içtiğimden pazar günkü yarışa katılamamıştım. Çok da iyi olmuş. Bunu Antalya da koştuktan sonra farkettim.

10542775_10152555997491452_3322822127633987156_o

1 Mart 2015 de ki Antalya maratonuna kaydoldum ve 295 göğüs numarasını aldım. Derhal Nejat’ı aradım ve 3 ay sonra geliceğimi söyledim. Bu sırada hemen uçak biletlerimide ayarladım. Bu sefer gerçekten iddaalıydım. O maraton koşulacaktı.

 

Ve antremanları hızlandırdım. Hafta sonları uzun koşular eklemeye başladım. İlk uzun antremanım 20km lik Kadıköy-Bostancı sahil yolunda oldu. Bitirdigimde gerçekten yorulmuştum. Ama gün geçtikçe bu yorgunluklarım azalmaya başladı. Artık sabahları kalkıp koşmaktan zevk alıyordum. Beslenmeme de dikkat etmeye başladım. Hayatım yavaş yavaş değişiyordu.

Ve zaman hızla geçti ve maraton zamanı geldi. Kendimi hazır hissediyordum. 3 gün öncesinden Antalya’ya gittim. Hava alanından Orhan aldı ve beni eve götürdü. Ertesi gün kalkıp ğöğüs numarasını almak için Antalaya da ki Terra City AVM ye gittim. Orada maraton koşmanın nasıl birşey olduğunu anlamaya başladım. Çünkü 10K ve yarı maraton numara standında kuyruklar vardı. Ama Maratonda kimsecikler yoktu. 🙂 Kolaylıkla numaramı aldım ve yarışı beklemeye başladım.

Yarış Günü

1 Mart sabahı erkenden kalktım ve karbonidrat ağırlıklı (Makarna) kahvaltımı yaptım. Zaten son 5 gündür Karbonidrat yüklemesi yapıyordum. Yarışta kullanacağım içeceğimi ve Jellerimi hazırladım. yanıma toplam 4 adet ufak jel aldım. Bunları hangi Km lerde kullanacağımı belirlemiştim. Hazırlandık ve yarışın start noktası olan Antalya piramit’e dogru yola çıktık.

Gerçekten çok büyük bir kalabalık vardı. Birkaç tanıdık yüze de rastladım.

Ve zaman gelmişti. Kalabalıktaki yerimi aldım. Yarış başladı. 21K ve Maraton koşucuları aynı anda çıkış yaptı. Baya bir kalabalık vardı. Acelem yoktu daha koşmam gereken 42km vardı. Onun için çok önlere gitmedim ve daha önce belirlediğim 5:50 Pace e geldim. ilk 5-6 km de toplu olarak gidiliyordu ama yavas yavas ayrımlar olmaya başlamıştı. 10K ya geldiğimizde ise yarı maratoncuların dönüş yeriydi. Bir anda maraton koşanlar kaldı ve kendimi baya yanlız hissettim. Çok az kişi kalmıştı.

Merkezden kopup sahile gelmiştik artık. Ve çok rahat bir şekilde ilerliyordum. Dün turladığım yerlerde şimdi koşuyordum. Herkes aynı tempoda devam ediyordu . 21K dönüşüne kadar bir çiftin arkasına takıldım ve tempomu onlara göre ayarladım. Hem bu şekilde yanlız koşmuyordum. Ama 21k dan sonra onlar biraz yavaşlamaya başladı. Ben tempomu koruyordum.  Ama insanlar yavaş yavaş yorulmaya başladı. Benim merak ettiğim 30K ya geldikten sonra ne olacaktı. Vicudum nasıl bir tepki verecekti. 21K noktası dönüldükten sonra ilk enerji jelimi aldım. Her su noktasından da suyumu almayı ihmal etmiyordum.

DSC_9104


30K noktasınıda başarıyla geçtim. Enerjim çok iyiydi. Ve buna güvenerek de yavaş yavaş hızlanmaya başladım. Sonuçta 10km kalmıştı ve her sabah o mesafeyi koşuyordum.

Son 5 km ye geldiğimde hala çok büyük bir enerjim vardı ve 5:00 pace lerde koşuyordum. Çevremdeki diğer maratoncular artık yavaş yavaş yürümeye başlamıştı.

Ben yaptığım antremanların karşılığını alıyordum ve su içmeye devam ediyordum. 25,30 ve 37. km lerde kalan jellerimide tükettim.

Sona iyice yaklaşıyordum artık. Şimdiki hedefim 4 saatin altında bitirmekti. Bunun için de 4:30 pace lere kadar hızlandım.

DSCN1613

Ve finiş çizgisini gördüğüm an içimi bambaşka bir duygu kaplamıştı. İlk maratonumu  çok rahat bir şekilde koşmuştum. Derecem 3:59:55 idi. Yani 4 saatin altına inmiştim.

DSCN1615

Ve ilk resmi yarışımı bir maraton olarak  bitirmenin verdiği gururla bitirme madalyamı boynuma astım.

 

DSCN1630

Darısı Antalya’da ki Ironman’e 🙂

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top
X